Rozhovory s vedúcou Divadla 21 opatová sl. Ľubicou Liškovou

1. Ochotnícke divadelníctvo v Opatovej má 95 rokov, o rok si pripomenie Opatovanka osemdesiatku. Ste nielen správkyňou kultúrneho strediska, ale i organizátorkou, spoluautorkou a dramaturgičkou kultúrnych podujatí v tejto mestskej časti. Chystáte pre divákov v jubilejnej sezóne nejaké prekvapenie? Čo tak napríklad spoločné podujatie divadelníkov a dychovky, neuvažujete o tom?

Prekvapenie sa pre divákov bude konať v máji, kedy by sme chceli uviesť na svetlo sveta premiéru hry Opalu má každý rád. Okrem toho sa neustále snažíme o malé i väčšie úpravy a opravy KD, aby sme mohli pre divákov zavolať aj viacero umelcov. Snaha o viaceré aktivity v oblasti kultúry samozrejme pretrváva počas celého roka. Nerada by som predbiehala udalosti a samozrejme, prezradenie prekvapenia, nie je prekvapením.
Spoločne podujatie DH a divadelníkov je pekný projekt, ktorému sa nebránim. Ale ide tu o celkový a veľký projekt, ktorý potrebuje veľa nadšených ľudí okolo a kopec ľudí , ktorí by boli ochotní pomôcť s organizáciou, nevynímajúc samozrejme ani finančnú stránku veci.

2. Vo svojich pozíciách získavate skúsenosti. Čo je pri udržaní a rozvoji kultúrnych aktivít v Opatovej najťažšie? S kým sa Vám dobre spolupracuje, nemyslím iba divadlo? S kým a prečo asi nie?

Najťažšia je improvizácia v podmienkach, aké máme nastolené. Tiež aj samotná organizácia rôznych aktivít, hoci som obklopená viacerými ľuďmi , na ktorých sa môžem spoľahnúť. A samozrejme, nemôžem zabudnúť ani na to podstatné – na ludi, pre ktorých to všetko robím. Bez nich nemá nič zmysel.

3. Čo chce súbor dosiahnuť v tomto roku. V ostatných rokoch okrem repríz sa niekoľkokrát úspešne predstavil aj súťažne…

Súbor sa pripravuje na realizáciu májovej premiéry. Znamená to technické zabezpečovanie základných veci, znamená to riešenie kulís, kostýmov, znamená to neskutočné množstvo riešení situácií. Určite chceme realizovať reprízy, oslovujeme v priebehu roka blízke aj okolité mesta a obce na možnosť prezentácie. Čo sa týka súťaží, budeme riešiť až priebežne a to podľa situácie.

4. Spoliehate sa iba na doterajších členov úspešného súboru, alebo pribudnú aj noví?

Tak ako každá zložka ,aj naša podlieha zmenám. Niektorí členovia súboru odišli, niektorých nových sme prizvali na pomoc. Príďte v máji , uvidíte.

5. Ťažkosti sú s režisérmi. S kým súbor spolupracuje, kto ho režijne povedie v najbližšom čase?

Režisér, ktorý sa aj tento rok podpíše pod divadlo je p. Roman Oravec. Spolupráca s ním bola aj na predchádzajúcich 2 divadlách a aj vďaka jeho postaveniu v tomto súbore naše teleso napreduje a teší svojich divákov.

1.Divadelníci v Trenčíne- Opatovej sa opäť tešia na divákov

V miestnej kultúre samo sa nič nespraví

Nie raz túto pravdu pocítila aj Ľubica Lišková, správkyňa kultúrneho strediska v Trenčíne-Opatovej. Ak má tamojší „kulturák“ fungovať, je odkázaná na pomoc a podporu z každej strany. V ostatných rokoch sa jej podarilo nájsť záujemcov o nacvičovanie a uvádzanie divadelných hier, objavila autora i režisérov. Jadro terajšieho ochotníckeho súboru obnovilo starú miestnu tradíciu divadelníctva, ktorá siaha do začiatkov 20-tych rokov minulého storočia.

„Bez námahy a šťastlivej konštelácie hviezd by to azda nebolo ani možné, ale všetko čo robíme, spravíme s radosťou pre seba a spoluobčanov. Prípadný úspech je povestnou šľahačkou na torte“, uvažuje mladá Ľubica. A veruže pritrafili sa viaceré úspechy. Napríklad drámu Drotár zhrdzavených duší, ktorú uviedli ako prvý divadelný súbor vôbec videlo viac ako 2 500 divákov od Trenčína a cez Senicu, Bratislavu aj v Michalovciach. Úspešní boli aj na divadelných prehliadkach, napríklad z Gorazdovho Močenka si odniesli viacero cien a uznaní. „Také príbehy nás vždy povzbudia, pretože ochotníctvo je o improvizácii v daných konkrétnych priestorových i ekonomických podmienkach,“ hovorí Ľ. Lišková a dodáva, že tieto súvislosti a nároky zvládne iba kolektív šikovných a vytrvalých nadšencov. „Chvalabohu, my v Opatovej takých máme, hoci nikdy ich nie je dosť, pretože stagnovať nechceme a diváci sú nároční.“ Aj preto ona samotná je vo funkcii správkyne kultúrneho zariadenia „viacprofesijná“. Keď treba, postará sa nielen o organizáciu podujatia a jeho propagáciu. Vždy sa nájde niečo, na čo iný nemá čas, prípadne nestíhajú, ale ona musí. Už ju nezaskočí, ak treba zastúpiť dramaturga alebo režiséra, zohnať kulisy alebo kostýmy a či rozličné nevyhnutné drobné rekvizity potrebné hercom na javisku. V opatovskej „realityshow“ aj toto všetko patrí do nepísanej náplne správkyne kultúrneho strediska. Pravda, ak chce, aby ono žilo kultúrnymi podujatiami, o spokojnosti spoluobčanov s úrovňou regionálnej kultúry ani nehovoriac.

„Čoskoro si pripomenieme 95 rokov ochotníckeho divadla v Opatovej. Jubileum chceme pripomenúť v máji. Nacvičujeme divadelnú hru, zháňame kostýmy, kulisy… Veselí a žartovať budeme až po premiére, ak budú diváci spokojní,“ opatrne ale realisticky naznačuje aktuálne snaženie súboru pod vedením režiséra Romana Oravca, ktorého si po dobrých skúsenostiach opäť „vypožičali“ z Trenčína. Ochotnícke teleso pod jeho vedením napreduje a môže sa tešiť na svojich divákov kdekoľvek.

V budúcom roku si pripomenie osemdesiatiny dychová hudba Opatovanka. Ktovie, možno obidva súbory spoja sily. „Vieme si predstaviť ich spoločné podujatie,. Máme prichystaný pekný projekt, nebránime sa mu, ibaže nemôže byť nad sily obidvoch. Ak získame primeranú podporu z našej miestnej časti Trenčína i samotného mesta, pokúsime sa aj o nemožné a zrealizujeme ho,“ zamýšľa sa realisticky Ľ. Lišková.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *