” To ste vy pán Taner ?”

Príbeh pána Tanera, Alebo ako som premohla svoju lenivosť a šla som do Opatovej na divadlo.

Cez víkend 23 a 24 mája sa v Opatovej koná divadlo. Tak som videla oznam. Nechcelo sa mi. Vonku pršalo, bolo zima. Neviem prečo, ale premohla som svoju lenivosť, nastúpila na autobus a šla. A dobre som urobila. 90 minút strávených plnohodnotne. Nie lacnou kultúrou, kde jediná pozitívna správa je uvidieť „celebritu“. Kto to je celebrita? Tá lacná osoba, ktorá nie vždy je príkladom pre dnešný svet.

90minút . Mrazivých. Úžasných. Krásnych. Smiala som sa a plakala. Ako aj niektorí okolo mňa, potajme utierali slzy do vreckoviek. Tlieskala som a chcem, aby sa toto divadlo opäť niekde hralo. . Aby som opäť prežívala krutosť a lásku dnešnej doby. Aby som videla, že svet nie je taký zlý. Aby som sa zasmiala nad hlúposťou a namyslenosťou. Pretože o tom to divadlo bolo. O myšlienke. O tom, že človek – človeka môže zmeniť. Že láska nevymrela, že krása vychádza z vnútra človeka. Že nie je nad ľudskú dôležitosť, že odkaz života sa dá odovzdať aj prostredníctvom divadla. Dobré je byť dobrým, v spoločnosti, kde sú ľudia dobrí.

Som šťastná, lebo to Duch Svätý mi prikázal ísť do Opatovej. Neleňošiť doma pred televízorom, hoci bolo ideálne – sychravé počasie. Hoci bolo zima. Ďakujem divadelnému súboru, všetkým, ktorým poďakovali na konci, režisérovi Romanovi Oravcovi, hercom Ivane Oravcovej, Lýdii Liškovej, Ondrejovi Ďurišovi, Branislavovi Ševčíkovi , Tomášovi Fabovi, ďakujem Petrovi Mončekovi a uvádzačom- milej panej a pánovi pri vstupe a ďakujem, že i napriek podmienkam, aké súbor má, to nevzdávajú.

Hrajte divadelníci i naďalej, verím, že toto divadlo budeme mať možnosť vidieť ešte niekoľkokrát. Boh to vidí. Ľudia zabudnú, ľudia ohovoria, ľudia závidia, ale u Boha je všetko zapísané. U Boha je záverečná opona. A je len na nás, aké predstavenie mu ponúkneme .

A tí, ktorí ste neboli, sledujte dianie okolo súboru Opatová 21. Prečo? Pretože, keď uvidíte ich najnovšiu hru, uvidíte seba. A dlho budete rozoberať myšlienky a texty prinesené v divadle.

Info Trenčín č.6/2015 tu

Ohlas od p. M.P.

23 a 24 mája sme zavítali na divadelné predstavenia divadelného súboru
Opatová 21 do mestskej časti Trenčína- do Opatovej n. Váhom.

Nevšedný divadelný zážitok, bravúrne herecké výkony, nečakaný vývoj charakteru postáv. A čo je najhlavnejšie, neskutočne silná myšlienka, ktorá sa hlboko dotýka každého jedného z nás. Láskavosť a dobrota, niečo, čo sa už v dnešnej dobe nenosí. Chcela by som aj zacitovať zopár viet z predstavenia, avšak to by som musela zacitovať celé …

Je mi veľmi ľúto, že sa takáto „drahokamy“ nevysielajú hromadne v masovokomunikačných médiách, alebo ako povinné predstavenia, ktoré by mal každý vidieť. Smiech cez slzy, pocity, emócie, ktoré mrazia od začiatku.

Divadlo 21 vedie Ľubica Lišková, ktorá sa nielen popasovala s podmienkami v kultúrnom stredisku, ale aj s technikou, ktorú obsluhovali spoločne Petrom Mončekom . Ivana Oravcová, Tomáš Fabo, Branislav Ševčík, Lýdia Lišková , či Ondrej Ďuriš zahrali svoje úlohy s takou vernosťou, s akou sa stretávame len u profesionálnych hercov.

Pod réžiu sa už niekoľkýkrát podpísal Roman Oravec, ktorému Ľubica poďakovala na záverečnej kľaňačke. Potlesk si zaslúži aj organizácia celého predstavenia, (ďakujem príjemnému personálu pri vstupe) Tlieskam aj dekoráciám celého divadelného priestoru – vo vestibule sme mali možnosť vidieť aj malý prierez informácií o prípravách, ktoré súbor realizoval svojpomocne, ako aj fotodokumentáciu z predchádzajúcich nacvičených hier. Nechýbali ani vtipne rozmiestnené staré „haraburdy“, ktoré sa tematicky hodili k scéne a hlavnej postave.

Kompozične 3 dejstvá, pretkané krátkym hudobným predelom, gradácia deja, reálne kulisy , ktoré si menili samotní herci… Vidno, že láska k divadlu prekoná aj nedostatok „personálu okolo“ .

Kto nebol v Opatovej, môže banovať. Verím, že súbor svoje predstavenie odohrá vo viacerých reprízach a že mnohí si nájdu čas, aby sa prišli pozrieť… Tak hlboký morálny odkaz som už dávno v kultúre nezažila.

Teraz záleží aj na nás, či ostaneme nečinne čítať tieto riadky, alebo pripravíme svoje srdcia, ale aj materiálne podmienky v podobe priestorov na pozvanie divadelného súboru Opatová 21.

Ďakujem Vám, divadlo Opatová 21 !!!
M.P.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *