Informácie pre hostí maškarného bálu /po našom Dress code/

Príprava na ples je spojená najmä s výberom spoločenského odevu a jeho prirodzeným prívlastkom je elegancia, decentnosť a kvalita materiálu. Naše zoskupenie FOXTRÓTT-L odporúča materiál, ako brokát, šifón, zamat či satén. Nižšia úroveň spoločenského oblečenia je na Bále neprípustná.
Topánky si dámy zvolia podľa šiat. K niektorým sa hodia klasické lodičky, k iným remienkové. Otvorené topánky sa nosia naboso ,predpokladajú sa však umyté a ošetrené nohy s ostrihanými nechtami.

Ak z dôvodu nepriaznivého počasia hostia potrebujú využiť dáždniky, vhodnou farbou sú tmavé tóny a modely, ktoré sa neskladajú a sú dostatočne veľké, aby dámu, ktorá kráča po pravici svojho partnera dostatočne ochránil pred dažďom či snehom po vystúpení z vozidla ku vchodu historickej budovy KD Opatová.

Pri vstupe do šatne vám kabát skladá buď prítomný pomocník, alebo váš partner. Nikdy sa nevyzliekajte celkom, samé.
Pri stoloch budete väčšinou sedieť s cudzími ľuďmi. Prítomným vás predstaví váš partner, vy odpovedáte zdvorilostnou formulkou “teší ma“. Môžete pripojiť decentný úsmev a primeraný stisk ruky. Nie veľmi silný, ani nedbalý. Na privítanie povolené sú aj letmé bozky na tvár, tie si však pre istotu šetrite pre svojich známych a hundrajúce svokry, opatrujúce vaše maloleté deti.
Počas konverzácie vynechajte sťažnosti, kontroverzné témy a tiež otázky o súkromí. Nevhodné sú tiež otázky typu: koľko tak zarobíš v tej novej robote a pod.
Pri bufetových stoloch nikomu nepodávajte ruku, pozdravte sa len ústne. Nezanedbávajte osobu s ktorou ste prišli. Musíte jej venovať väčšinu času strávenú na plese.

Alkohol
K plesu patrí aj konzumácia alkoholu ,ak je v rozumnej miere. Jej prekročenie môže uviesť ostatných hostí do nepríjemnej až trápnej situácie. Preto si hostiteľ plesu vyhradzuje právo vykázať z historickej budovy KD Opatová hosťa, ktorý pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok obťažuje hostí vo svojom okolí.

Je zakázané vstupovať na javisko alebo nevhodným správaním narúšať vystúpenia účinkujúcich umelcov.

Zásady stolovania

Jednoduché pravidlo znie, že v dlhom rade príborov sa začína od najvzdialenejšieho od taniera.
Aj keď sa jedlo nevydarí, zdôverte sa nanajvýš vášmu partnerovi. Z ponúknutej porcie vždy ochutnajte aspoň kúsok. Polievku z lyžice nesŕkajte, ale si ju vlievajte do úst. Ak niečo zhodíte zo stola, nedvíhajte to, nenápadne predmet zasuňte nohou pod stôl, aby neprekážal ostatným. Toto pravidlo neplatí v prípade osobných vecí /peňaženka s dokladmi a kreditkami, zubná náhrada, telefón -pevná linka a iné.

Tento obsah bol zaradený v Kultúra, Pripravované. Zálohujte si trvalý odkaz.