Kríž na Višovci – rekonštrukcia v roku 2008 – 2009.

Na našu stránku prispel pán Miroslav Tomeček zaujímavým komentárom a fotografiami z rekonštrukcie kríža na Višovci, ktorý zaujal aj dramaturga rádia Regina pozri tu.
Fotografie si môžete pozrieť vo fotogalérii – všeobecné fotografie.
A tu je komentár:

Pred niekoľkými rokmi sme v Opatovej nad Váhom, dnes mestskej časti Trenčína, zrekonštruovali kamenný kríž so zaujímavým príbehom:

Kamenný kríž z roku 1931 bol postavený na križovatke poľných ciest, na mieste staršieho kríža dreveného medzi dvomi košatými lipami, ktorých vek mohol byť už vtedy viac ako dvesto rokov. Niekedy krátko po vojne bola jedna z líp zlikvidovaná. Združstevňovanie a sceľovanie pozemkov do veľkých celkov v päťdesiatych rokoch minulého storočia spôsobilo, že poľné cesty zmizli a kríž s lipou sa tak ocitli osamotení uprostred lánov ako ostrov. Toto miesto však naďalej bolo navštevované, najmä staršími ľuďmi. Tí si pamätali aj to, že pri prechode frontu v apríli 1945 si ľudia z horného konca dediny chránili holé životy v hlbokom závoze v blízkosti kríža, aby sa chránili pred ostreľovaním.

Veterné smršte posledných rokov mohutnú lipu uprostred poľa poškodzovali. Počas letnej búrky pred siedmimi rokmi udrel do lipy blesk a padajúce konáre zdemolovali pieskovcový kríž pod ňou. Spadol z podstavca a rozlomil sa presne na dvanásť častí (aké symbolické!). Vzniknutú situáciu začalo nezávisle od seba riešiť niekoľko ľudí. Neskôr sme sa zosúladili a podujali sme sa kríž zrekonštruovať: Za pomoci Klubu darcov Trenčianskej nadácie sme získali časť prostriedkov na odbornú rekonštrukciu pieskovcového telesa kríža. Tej sa ujal domáci majster štukatér Stanislav Margorín. Dnes už nebohý Anton Čačko vyrovnal padajúci podstavec kríža späť do zvislej polohy, zorganizoval vyčistenie okolia od náletových drevín a odstránenie zvyškov torza starej lipy. Nakoniec sa nám podarilo za pomoci Odboru životného prostredia MsÚ v Trenčíne zaradiť lokalitu do výsadbového plánu mesta a dnes už rastú pri zrekonštruovanom kríži na Mišovci dve mladé lipky. Miesto s geniom loci nabralo druhý dych. Cestou do Trenčína z Dubnice nad Váhom je tento kríž na vyvýšenine v poli neprehliadnuteľný. Kamenný kríž, postavený obyvateľmi Opatovej nad Váhom, sme teda zachránili. Alebo zachránil on nás?

Ešte jedna zaujímavosť: Kliknite na http://mapy.tuzvo.sk/hofm/ kde sú historické orto-foto mapy z roku 1950, na ktorých sa dá vyhľadať, aká bola výstavba a rozloha Opatovej krátko po vojne. Tiež sa to dá preklikávať so stavom z roku 2010, kde je vidieť ten rozdiel. Keď si priblížite mapu Opatovej z roku 1950 a pozriete sa na Mišovec, tak je vidieť, že ten kríž s lipou naozaj stáli na križovatke poľných ciest – jedna išla na Bonožky a druhá do Zelníc (smerom na Dobrú). Túto križovatku ciest zachytáva aj mapa z 18. storočia, ktorej kópia je na jednej z tabúľ náučného chodníka, ktorý vedie z kostola na Skalke po hrebeni ku kláštoru.

Tento obsah bol zaradený v Cirkevné, Kultúra, Uskutočnené. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *